Przelot

Lotnisko w Manchesterze

Bezpośrednio do Manchesteru możemy polecieć liniami Ryanair (www.ryanair.com) z:

  • Modlina – od końca marca loty w poniedziałki, środy i piątki.
  • Wrocławia – od końca marca loty w poniedziałki, środy i piątki.
  • Krakowa –  od końca marca loty w poniedziałki, środy i piątki.
  • Rzeszowa – loty w środy i niedziele.
  • Gdańska – od końca marca loty w poniedziałki, środy i piątki.

Ponadto na trasie Kraków – Manchester latają także samoloty EasyJet (www.easyjet.com) – loty odbywają się w każdy wtorek, środę i sobotę.

Z lotniska w Manchesterze do centrum miasta można dostać się tramwajem (Metrolink, cena w jedną stronę to 4,40  i podróż trwa nieco ponad godzinę), pociągiem (cena waha się między 3 a 5 funtami, podróż trwa około 15-20 minut) lub autobusem (cena koło 3 funtów i podróż zajmie nam około godziny). Dojście do The Station (gdzie znajdują się perony kolejowe, przystanki Metrolinka i autobusów) z Terminalu 3 zajmuje około 10 minut i jest dobrze oznaczone. Więcej informacji o transporcie publicznym w Manchesterze znajdziecie w dalszej części przewodnika.

Lotnisko w Liverpoolu

Innym lotniskiem, na które można polecieć jest Liverpool. Tu mamy do wyboru więcej linii lotniczych – Ryanair, Wizzair (www.wizzair.com), EasyJet.

Do Liverpoolu dostaniemy się z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Szczecina, Warszawy (Modlin oraz Lotniska Chopina) a także Wrocławia.

By z  lotniska w Liverpoolu dostać się do Manchesteru należy pojechać autobusem do centrum (Lime Street Station, cena biletu to około 3 funtów) – przejazd trwa około 30 minut, a następnie pociągiem jedziemy do centrum Manchesteru ( czas przejazdu to około 45 min do godziny).

Pociągi w Anglii należy rezerwować z wyprzedzeniem – często jeśli zdecydujemy się zarezerwować na ostatnią chwilę, cena może nas mocno zaskoczyć. Warto więc zerknąć na www.nationalrail.co.uk. Drugą opcją jest autobus – www.nationalexpress.co.uk, ale tu także w chwili obecnej nie ma bezpośredniego połączenia – tak jak w przypadku pociągu, jedziemy z przesiadką w centrum Liverpoolu.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

Dodatkowe informacje

Rezerwując loty należy brać pod uwagę to w jakim terminie lecimy – czy nie są to np. święta (jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc) ale także święta państwowe. W Anglii to tzw. Bank Holiday – w roku jest ich 8 i większość z nich wypada w poniedziałek – więc czasem lecąc w ‘Bank Holiday weekend’ możemy być zaskoczeni ceną przelotów.

Średnio koszt przelotu wynosi około 300 zł – ale oczywiście można znaleźć tańsze loty, warto zaglądać na strony typu fly4free, skyscanner czy strony przewoźników. Często oferują kilkudniowe promocje, dzięki czemu zdarzało nam się lecieć za np. 160 zł w dwie strony.  Zazwyczaj najlepsze ceny trafimy na 3-4 miesiące przed planowaną podróżą.

Opracowanie: Agnieszka Kozłowska (MUSC Poland)

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Button_Widget”][/siteorigin_widget]