FIFA ogłosiła zmianę zasad związanych z wypożyczaniem zawodników do innych klubów. Portal The Athletic postanowił w skrócie opisać oraz objaśnić nowe zasady udostępniania graczy innym drużynom, które wejdą w życie w lipcu 2022 roku.
Nowe przepisy ograniczają liczbę wypożyczeń do i z klubów na poziomie międzynarodowym. Zmiana zasad zaplanowana jest na lipiec tego roku, a celem jest zablokowanie gromadzenia talentów piłkarskich w wielkich klubach. FIFA w czwartek (20 stycznia) ogłosiła, że kluby będą uprawnione do 8 wzmocnień w ramach wypożyczeń międzynarodowych oraz do 8 wypożyczeń z klubu również na poziomie międzynarodowym.
W sezonie 2023/24 liczba wspomnianych ruchów transferowych ma zmniejszyć się do 7, a rok później w sezonie 2024/25 wyniesie zaledwie sześć. Nowe przepisy nie obejmują oczywiście wypożyczeń w ramach jednego kraju. Jednak zapowiedziano, że związki piłki nożnej muszą się dostosować do międzynarodowych przepisów najpóźniej do 1 lipca 2025 roku.
Zmiany nie będą dotyczyły każdego zawodnika. Do wspomnianych restrykcji nie wliczają się gracze U21 oraz piłkarze, którzy byli szkoleni w danym klubie. Oczekuje się, że w niedalekiej przyszłości otrzymamy oficjalną i ostateczną wersję przepisów.
Pierwotne plany zakładały wprowadzenie zmian już przed sezonem 2020/21, jednak ze względu na pandemię odroczono pomysł w czasie. Przedstawione zmiany są częścią reformy systemu transferowego, który został zapoczątkowany przez FIFA już w 2017 roku.
Dlaczego FIFA podjęła takie środki?
W oficjalnym oświadczeniu FIFA stwierdziła, że nowe zasady są zaprojektowane z myślą o następujących celach: rozwój młodzieży, promowanie równej konkurencji oraz zapobieganie gromadzeniu graczy w klubach. Trzeci punkt ma być bardzo ważnym dla FIFA. Największe oraz najbogatsze kluby w ostatnich latach wydały znaczną sumę pieniędzy na pozyskanie młodych zawodników, a następnie udostępniły ich do wypożyczenia.
Te same kluby mają również sprzedawać wspomnianą młodzież z ogromnym zyskiem, pomimo że ci nigdy nie zagrali nawet spotkania w seniorskim zespole macierzystego klubu. Zdaniem FIFA taka praktyka jest niesprawiedliwa, a ich działania są wymierzone w powstrzymanie tego procederu.
Jaki to będzie miało wpływ na duże kluby?
Nowe przepisy oznaczają, że duże i bogate kluby będą musiały zmienić swoje dotychczasowe strategie transferowe. Praktyka gromadzenia utalentowanej młodzieży jest powszechnym zjawiskiem w Premier League. Dla przykładu Chelsea na swojej stronie poinformowała, że aktualnie z klubu jest wypożyczonych 21 zawodników, z czego aż 8 przebywa poza Anglią.
Tymczasem Manchester City wypożyczył zaledwie 14 zawodników, lecz FIFA chce, aby wymienione liczby spadły.
Inne zmiany zawarte w nowych regulacjach
Regulacje wymagają również doprecyzowanego czasu wypożyczenia na pisemnej umowie, czyli podania informacji ile najkrócej oraz najdłużej mogłoby potrwać wypożyczenie zawodnika (od okna transferowego do kolejnego). FIFA również ograniczy ilość wypożyczeń pomiędzy dwoma klubami (trzy przychodzące, trzy wychodzące) oraz zakaże bycia pośrednikiem w wypożyczaniu gracza innemu klubowi.
FIFA to introduce new loan regulations
Story: https://t.co/aDt8tAP6LM pic.twitter.com/9fBQ5UIkGa
— FIFA Media (@fifamedia) January 20, 2022
Dyskusja