Konferencja prasowa Solskjaera przed meczem z Villarrealem: wiem, że zareagujemy dobrze na to, co stało się w weekend

Źródło:MUTV

Ole Gunnar Solskjaer zjawił się na przedmeczowej konferencji prasowej zapowiadającej mecz z Villarrealem w ramach 2. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Norweski szkoleniowiec zdradził m.in., jak wygląda stan zdrowotny Harry’ego Maguire’a oraz Luke’a Shawa.

PRZEDMECZOWA KONFERENCJA PRASOWA OLE GUNNARA SOLSKJAERA:

Cześć Ole. Jak wygląda sytuacja kadrowa twojego zespołu, szczególnie Luke’a Shawa oraz Harry’ego Maguire’a?

– Luke był dzisiaj z nami, więc damy mu jutro szansę gry, choć nie trenował z drużyną. Harry Maguire natomiast znajdzie się prawdopodobnie poza kadrą. Jego kontuzja nie wygląda dobrze. Pomimo naszej zranionej dumy ppprzez rezultat z Aston Villą powinniśmy być gotowi.

Jak dokładnie wygląda sytuacja Harry’ego Maguire’a? Na jak długo wypadnie z gry? Twoja defensywa będzie wyglądała na osłabioną, ponieważ zawieszony jest także Aaron Wan-Bissaka.

– W przypadku Maguire’a chodzi o jego łydkę. Wyleczenie tego urazu może potrwać kilka tygodni. Zobaczymy, jak szybko się regeneruje. Mieliśmy nadzieję, że zagra przeciwko Villarrealowi, ponieważ brakowało go, kiedy rywalizowaliśmy z nimi ostatnim razem. Taki jest futbol. Będziemy musieli dokonać kilku zmian w związku z zawieszeniem Aarona Wan-Bissaki.

Scott McTominay oraz Fred zaliczyli wspólnie wiele występów, które wygrali. Kiedy znajdują się na boisku, nie przegrywacie zbyt często, ale wygląda na to, że niektórzy fani czują oburzenie w związku z ich nieustanną grą od pierwszej minuty. Jak to wygląda z twojej perspektywy? Dlaczego wystawiasz ich tak często?

– Przede wszystkim przemawiają za nimi statystyki. Osiągnęliśmy z nimi wiele dobrych rezultatów. Zapewniają nam energię. Pokazali to w meczu z Aston Villą, kiedy bardzo często rozbijali ich ataki. Myślę, że pod tym względem odgrywają znaczną rolę. Poza energią posiadają również odpowiednie pragnienie. Ufam im. Zawsze dają mi to, co trzeba. Fani zawsze będą mieli własną opinię na temat selekcji. Mając tak dobrych graczy jak ja, łatwo jest mówić, kto powinien grać. Trudno jest mi pozostawiać niektórych zawodników na ławce rezerwowych.

Czego spodziewasz się po Villarrealu oraz jutrzejszym meczu?

– Spodziewamy się tego, czego się dowiedzieliśmy na przestrzeni ostatnich kilku sezonów. Nie tak dawno graliśmy z nimi w finale, którego nie wspominamy z wielką czułością. Rywalizowaliśmy ze sobą pięć razy i za każdym razem padł remis. Były to cztery bezbramkowe remisy oraz 1:1. Niestety pokonali nas w rzutach karnych. To drużyna, która jest bardzo dobrze zorganizowana. Posiadają też bardzo dobre indywidualności. Technicznie oraz taktycznie stoją na wysokim poziomie. Wielokrotnie mogliście zauważyć, że grają piłką od tyłu i mają w zespole graczy, którzy zostali obdarowani świetną techniką. Trudno zakłada się przeciwko nim pressing, ale wydaje mi się, że wychodziło nam to całkiem nieźle w finale. Kilka razy odzyskaliśmy futbolówkę w niebezpiecznej strefie. Kreowanie sytuacji nie przychodzi z nimi łatwo. Musimy spisać się lepiej niż w finale. Musimy podejmować lepsze decyzje, lepiej podawać i zaprezentować większą jakość. Być może potrzebujemy szybszego tempa, aby tworzyć okazje. To był bardzo wyrównany finał.

Nie wydaje mi się, że jest to czas na panikę, ale czy fakt, że przegraliście swoje pierwsze spotkanie w grupie, zwiększa na was presję, aby osiągnąć jutro pozytywny rezultat? Jeżeli zakończycie ten mecz z jednym punktem lub bez punktów, to wasza sytuacja stanie się bardzo trudna…

– Tak, masz rację. Znajdujemy się na etapie fazy grupowej. Mamy do rozegrania tylko sześć meczów i potrzebujemy 10 lub 12 punktów, aby awansować dalej. W poprzednim spotkaniu straciliśmy trzy punkty. Mecz pomiędzy Villarrealem a Atalantą zakończył się remisem, więc być może oni również nie są zadowoleni tylko z jednego punktu na własnym boisku i remis w środę nie będzie dla nich wystarczającym rezultatem. Liczę, że oba zespoły ruszą po zdobycie trzech punktów. Jeżeli po dwóch spotkaniach będziesz miał na swoim koncie jeden punkt lub zero, to najprawdopodobniej musisz odnieść zwycięstwo w kolejnych czterech. Nie jest to walka na śmierć i życie, ale bez wątpienia czeka nas bardzo ważny pojedynek. Po meczu z Young Boys powiedziałem, że jeśli zdobędziemy komplet punktów na Old Trafford i wygramy jeden mecz na wyjeździe, to powinniśmy awansować do fazy pucharowej. Koncentrujemy się na trzech punktach, ale będziemy przyglądać się Villarrealowi. Przyjrzymy się finałowi oraz temu co możemy zrobić lepiej, a co zrobiliśmy dobrze. Wiem, że chłopcy dobrze zareagują na to, co wydarzyło się w weekend.

Mówiłeś o kontuzji Harry’ego Maguire’a. W meczu z Realem Madryt w poprzedniej kolejce Villarreal zagrał piątką obrońców [nieprawda – wyj. red.]. Czy jest to coś, co rozważasz? Zastanawiasz się nad zmianą systemu?

– Zawsze należy patrzeć na rywala i czasami dokonać pewnych korekt. Można jednak z tym przedobrzyć. Skupiamy się na sobie w 80%. Pozostałe 20% poświęcamy przeciwnikowi. Chcemy się upewnić, że zagramy lepiej. Im więcej masz kontuzji w defensywie, tym bardziej skłaniasz się ku zmianom taktycznym – może do tego dojść. Mam do dyspozycji Erica Bailly’ego, Raphaela Varane’a i Victora Lindelofa. To bardzo dobrzy środkowi obrońcy. Alex Telles oraz Diogo Dalot wciąż nie są w stu procentach gotowi. Mam nadzieję, że Luke Shaw zagra w tym spotkaniu, ale nie jesteśmy jeszcze pewni.

Kiedy przegrywasz kilka spotkań, presja rośnie. Twój były kolega z drużyny, Gary Neville, domaga się bardziej klarownego stylu gry i twierdzi, że nie gracie wystarczająco dobrze, aby wygrać ligę. Jak to skomentujesz?

– Nie czytałem tego i nie słyszałem, ale to oczywiste, że musimy pracować nad naszym stylem gry. Musimy pracować nad schematami, nad grą z piłką i bez piłki. Przeciwko Aston Villi graliśmy naprawdę dobrze w defensywie, ale być może atakowaliśmy zbyt szybko, chociaż chcemy opierać na tym swoją ofensywę. Gary Neville i wszyscy związani z Manchesterem United wiedzą, że chcemy podkręcać tempo i atakować szybko, kiedy możemy. Jeżeli jednak spojrzymy na statystki z weekendu, to robiliśmy to zbyt szybko. Nie wydaje mi się, że widziałem jakiekolwiek spotkanie z tak niskim wynikiem efektywnego czasu gry. Sędzia pozwolił nam na 45 minut efektywnej gry. To prawdopodobnie najniższy wynik, jaki widziałem. Normalnie efektywny czas gry wynosi 55 lub 60 minut. Być może powodem tego jest to, że zbyt szybko kończyliśmy nasze ataki. Podobnie było w przypadku Aston Villi. Potrzebujemy większej kontroli. Jeżeli zwolnisz grę za bardzo, to możesz mieć problem z niskim blokiem defensywnym. Wiemy, że Villarreal będzie bronił dobrze i trudno będzie się przez nich przedrzeć. Musimy więc grać szybko. Gary Neville zna DNA tego klubu i wie, co staramy się robić.

Nawiązując do poprzedniego pytania, lepiej niż ktokolwiek inny znasz presję i oczekiwania w Manchesterze United. Doświadczyłeś tego jako piłkarz oraz jako menedżer. Ten nadzór staje się jeszcze większy, kiedy przechodzicie przez trudny okres jak teraz, gdy przegraliście 3 z 4 ostatnich spotkań. Ale co sprawia, że jesteś pewny, iż znajdujecie się na odpowiedniej ścieżce? Odkąd objąłeś posadę szkoleniowca, z sezonu na sezon wykonujecie progres, ale co przekonuje cię, że jesteś na odpowiedniej drodze i dlaczego kibice powinni pokładać wiarę w to, co robisz, nie zwracając uwagi na cięższe okresy?

– Zawsze koncentruję się na tym, aby wygrać kolejny mecz. Staram się myśleć krótkoterminowo oraz długoterminowo w kontekście budowania składu, postępu i coraz lepszej gry. Obecnie skupiam się na tym, aby wygrać następne spotkanie i wrócić na właściwą ścieżkę w grupie, ponieważ nie zaczęliśmy wystarczająco dobrze, przegrywając na wyjeździe. Potem skoncentrujemy się na lidze. Ten proces zaczyna się już od czwartkowego poranka. Odnosząc się do naszej pozycji w lidze, bylibyśmy zachwyceni, gdybyśmy w weekend zdobyli jeden lub trzy punkty i znaleźli się na szczycie. Wciąż jednak trzymamy się czołówki. Sezon ligowy zaczęliśmy całkiem nieźle, a w Lidze Mistrzów musimy się poprawić. Mając na uwadze skład oraz trenerów, których posiadam, wierzę, że zanotujemy postęp i osiągniemy regularność.

Rozmawialiśmy chwilę o Villarrealu oraz o tym, że wszystkie mecze pomiędzy wami zakończyły się remisem. Teraz posiadacie w składzie Cristiano Ronaldo, który w Realu Madryt w starciach z Villarrealem stanowił najlepszą broń. Zdobył przeciwko nim 13 goli. Czy uważasz, że może być kluczem do pierwszego zwycięstwa z tym rywalem?

– Tak, oczywiście. Za każdym razem, kiedy Cristiano Ronaldo wychodzi na boisko od pierwszego gwizdka, można zakładać, że zdobędzie przynajmniej jednego gola. 13 bramek przeciwko Villarrealowi w 14 lub 15 spotkaniach oznacza, że lubi grać z tym zespołem. Zna Raula Albiola z Realu Madyt i zna też Pau Torresa. To topowi obrońcy. Spodziewamy się jednak, że nie będzie nam łatwo, podobnie jak oni spodziewają się, że nie będzie im łatwo przeciwko Cristiano. Jest zdeterminowany, aby zdobywać bramki za każdym razem, gdy wychodzi na murawę. Wiemy, że z nim w składzie zaliczymy progres. Im lepiej pozna zespół i lepiej zrozumie nasz styl gry, tym lepsi się staniemy. Dzięki niemu będziemy zdobywali więcej goli i kreowali więcej sytuacji. Musimy jednak grać dobrze, aby tworzyć okazje.

Przepraszam, że przywołam jeszcze kilka opinii Gary’ego Neville’a, ale miał on całkiem sporo do powiedzenia po ostatnim weekendzie…

– Zawsze ma! Zawsze ma wiele do powiedzenia. Przyzwyczaiłem się do tego. Zawsze dużo nawijał, kiedy siedziałem obok niego w szatni, więc wal śmiało…

Mówił, że Manchester United oraz ty jako menedżer musicie w tym sezonie podnieść jakieś trofeum, ponieważ otrzymałeś spore wsparcie od zarządu poprzez wzmocnienie składu w letnim oknie transferowym. Wywiera to na tobie presję. Co mu odpowiesz?

– Presja stanowi przywilej. Pracując w tym środowisku, musisz radzić sobie z presją. Jeżeli mówi, że musimy wygrać w tym sezonie trofeum, ponieważ otrzymałem wsparcie od zarządu, to muszę przyznać mu rację. Otrzymałem wsparcie, a nasz progres oraz proces przebiegał dobrze. Patrząc na zaufanie zarządu, odbieram to tak, że trzymamy się planu. Pracujemy jednak w biznesie, w którym liczą się wyniki. Jesteśmy tu, aby zwyciężać. Nasza gra się poprawiła, więc oczekiwania w związku z kolejnymi transferami rosną. Przybyłem tu, aby wygrywać. Bez dwóch zdań. Gary Neville to wie. Rozmawiam z nim. W tym klubie naszym obowiązkiem jest zwyciężanie w określonym stylu. Czasami jest to ryzykowne i można przegrać jeden czy dwa mecze. W Carabao Cup ponieśliśmy konsekwencje tego, że całkowicie zmieniliśmy nasz skład. Przez to odpadliśmy z tych rozgrywek. Musimy jednak postępować w taki sposób. Wkrótce osiągniemy nasz poziom. Mam nadzieję, że w okolicach kwietnia oraz maja rzucimy wyzwanie trofeom, które chcemy zobaczyć z powrotem na Old Trafford.

ŹródłoMUTV

Ostatnie sztuki

Koszulka adidas Manchester United Training Top DP6825

Wykonana z najwyższej jakości materiałów, oficjalna replika koszulki treningowej z długim rękawem, w której piłkarze Manchesteru United przygotowywali się do meczów w sezonie 2018/2019. Podkreśli dumę z faktu wspierania drużyny "Czerwonych Diabłów" zarówno w trakcie aktywności sportowej, jak i podczas wyjścia na miasto.Licencjonowany produkt klubowy.Cechy produktu:
 • kolor: jasnoszary, czerwony
 • materiał: 100% poliester
 • naprasowany herb klubu
 • dekolt w kształcie litery V
 • długi rękaw
 • wzmocniona, chroniąca przed wiatrem konstrukcja
 • mankiety z otworami na kciuki, zapewniające lepsze przyleganie do ciała
 • wykorzystana technologia adidas Climalite
Technologia adidas Climalite:
 • odprowadza wilgoć od skóry
 • zapewnia maksymalną lekkość i miękkość materiału
 • przynosi uczucie chłodu i komfortu termicznego nawet w najgorętszych warunkach

Dyskusja

Najnowsze

Ralf Rangnick przed meczem z Watfordem dla MUTV: wierzę, że Anthony Elanga pozostanie wzorem dla reszty młodzieży z akademii

Tymczasowy szkoleniowiec Manchesteru United Ralf Rangnick udzielił przedmeczowego wywiadu na wyłączność dla MUTV. Niemiecki szkoleniowiec nie ukrywał, że jest...

Konferencja prasowa Rangnicka przed meczem z Watfordem (cz. II): nie pomożemy Marcusowi Rashfordowi, dyskutując o nim każdego tygodnia

Konferencja prasowa Ralfa Rangnicka tradycyjnie została podzielona na dwie części. Kontynuując rozmowy z dziennikarzami przed meczem z Watfordem niemiecki...

Zapowiedź: Manchester United – Watford FC. 27. kolejka Premier League

Manchester United powoli wkracza w decydującą fazę sezonu ligowego, w której będzie trzeba zmierzyć się z czołówką ligi. Najpierw...

Raport z wypożyczeń: Anthony Martial kontuzjowany, a Axel Tuanzebe zaginął w akcji

Część piłkarzy Manchesteru United przebywa tymczasowo w innych klubach w ramach wypożyczeń. W imieniu ManUtd.pl zapraszamy do zapoznania się...
- Reklama -

Cristiano Ronaldo: wiem, że nie zostało mi wiele lat gry

Cristiano Ronaldo przyznał, że pomimo swojego wieku jest zdeterminowany do dalszej gry i zdobywania trofeów. Portugalczyk był zaskoczony, gdy Ralf...

Konferencja prasowa Rangnicka przed meczem z Watfordem (cz. I): mam nadzieję, że politycy z całego świata położą kres wojnie na Ukrainie

Ralf Rangnick spotkał się w piątek z dziennikarzami na konferencji prasowej zapowiadającej mecz z Watfordem w ramach 27. kolejki...

Manchester United – Watford: przegląd kursów w Betcris

Dzięki dość szczęśliwemu remisowi w Madrycie Manchester United przedłużył swoją serię meczów bez porażki do 10, jednak teraz podział...

Sytuacja kadrowa przed meczem z Watfordem

Tymczasowy menedżer Ralf Rangnick postanowił podzielić się z fanami najnowszymi wieściami z szatni Manchesteru United. Niemiecki menedżer potwierdził, że...

Najważniejsze

Konferencja prasowa Rangnicka przed meczem z Watfordem (cz. II): nie pomożemy Marcusowi Rashfordowi, dyskutując o nim każdego tygodnia

Konferencja prasowa Ralfa Rangnicka tradycyjnie została podzielona na dwie części. Kontynuując rozmowy z dziennikarzami przed meczem z Watfordem niemiecki...

Zapowiedź: Manchester United – Watford FC. 27. kolejka Premier League

Manchester United powoli wkracza w decydującą fazę sezonu ligowego, w której będzie trzeba zmierzyć się z czołówką ligi. Najpierw...

Może Cię także zainteresować

0