UEFA po długich negocjacjach w końcu podjęła decyzje w sprawie zespołów założycielskich Super Ligi. Federacja postanowiła wcielić plan ponownej reintegracji klubów, które wycofały się z rozgrywek i przyznały się do błędu.
Dziewięć zespołów z dwunastu zaangażowanych w projekt tzw. Super Ligi w ramach pojednania się z UEFĄ podpisało “Deklarację Zobowiązań Klubowych“, która ma określać pozycję zespołów oraz ich zaangażowanie w rozgrywkach UEFA oraz krajowych.
Właśnie z tego powodu federacja postanowiła zwołać nadzwyczajne spotkanie Komitetu Wykonawczego. Celem zebrania było omówienie oraz przeanalizowanie wcześniej wspomnianej deklaracji i postanowiono zaakceptować przedstawione działania, środki oraz zobowiązania. Dziewięć klubów założycielskich Super Ligi oraz UEFA za obustronną zgodą podpisały plan reintegracji, który jest ostateczny.
Zespoły zamieszane w projekt nowych rozgrywek europejskich przyznały się do winy i zaakceptowały fakt, że sam pomysł stworzenia Super Ligi był błędem. Kluby chciałyby również przeprosić wszystkich fanów, federacje własnych krajów, inne ligi, pozostałe zespoły oraz UEFA za wzięcie udziału w całym przedsięwzięciu. Przyznano również, że plany rozgrywek łamały statut oraz regulamin UEFA.
Kluby zgodziły się na:
- Uznanie oraz zaakceptowanie statutu UEFA.
- Zaangażowanie oraz udział we wszelakich rozgrywkach UEFA w przypadku zakwalifikowania się do nich.
- Powrót do ECA, które pozostanie jedynym organem reprezentującym kluby.
- Podjęcie wszelakich działań, aby zakończyć swój udział w organizacji Super Ligi.
- W ramach gestu dobrej woli zespoły przekażą łącznie 15 milionów euro na rzecz młodzieży i dzieci w amatorskiej piłce na terenie Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.
- Utrata 5% przychodów z rozgrywek UEFA (z jednego sezonu), które zostaną rozdzielone.
- Zgoda na grzywny w przypadku podobnych wydarzeń w przyszłości: 100 mln euro – udział w nieautoryzowanych rozgrywkach, 50 mln euro – złamanie zobowiązań przedstawionych w deklaracji.
- Indywidualne przedstawienie zadań oraz zobowiązań wobec UEFA, w których muszą się znaleźć wszystkie zasady oraz wartości z protokołu z 2019 roku.
Dziewięć klubów założycielskich Super Ligi będzie również zmuszone, aby w pełni zaangażować się w reformy rozgrywek UEFA w 2024 roku oraz poprą ważność rozgrywek przed swoimi federacjami.
Aleksander Ceferin mówił:
– Na kongresie UEFA, który odbył się dwa tygodnie temu mówiłem, że trzeba silnej skruchy, aby przyznać się do takiego błędu, a pamiętajmy, że żyjemy w świecie mediów społecznościowych. Jak mogliśmy zobaczyć te kluby właśnie to zrobiły, przyznały się do winy.
– Zaakceptowali swoje zobowiązania, ponieważ chcą naprawić problemy, które sami spowodowali. UEFA chce zostawić ten rozdział za sobą i iść naprzód.
– Zapowiedzieliśmy odpowiednie kary, lecz żadna z tych kwot nie trafi do UEFA. Częścią pokory ma być wsparcie futbolu amatorskiego wśród dzieci i młodzieży.
– Na szczęście te zespoły dość szybko zrozumiały swoje czyny i podjęły odpowiednie działania, aby udowodnić swoją skruchę. Niestety nie możemy tego powiedzieć o klubach, które nadal pozostają w organizacji Super Ligi, lecz nimi UEFA zajmie się później.
Kluby, które okazały skruchę:
- Arsenal
- AC Milan
- Chelsea
- Atletico Madryt
- Inter Mediolan
- Liverpool
- Manchester City
- Manchester United
- Tottenham
UEFA również zastrzegła sobie prawa do walki z zespołami, które pozostają w projekcie nieautoryzowanych rozgrywek europejskich. Ich sprawa zostanie niezwłocznie skierowana do organów dyscyplinarnych federacji.
Dyskusja