Od czasu objęcia posady menedżera Manchesteru United, Ole Gunnar Solskjaer pozbył się 13 zawodników z klubu. Przebudowa drużyny trwa w najlepsze, jednak nie wszystkie decyzje kadrowe Norwega są chwalone przez ekspertów i obserwatorów. Artykuł “MEN” przygląda się sytuacji wszystkich wyrzutków Manchesteru United pod wodzą Solskjaera.
Artykuł Stevena Railstona dla “MEN” – treść oryginalna
Pierwsze trofeum dla Ole Gunnara Solskjaera w Manchesterze United pozostaje nieuchwytne. Obecnie toczy się wiele dyskusji na temat postępów poczynionych przez klub od czasu zatrudnienia norweskiego szkoleniowca.
Jednak należy pamiętać o składzie, który Norweg odziedziczył po swoim poprzedniku, Jose Mourinho. Jednym z zadań Solskjaera było bowiem uregulowanie wysokich płac w Manchesterze United.
Można śmiało stwierdzić, że Harry Maguire, Aaron Wan-Bissaka, Daniel James i Bruno Fernandes to stosunkowo udane transfery Manchesteru United.
Oczywiście, Fernandes jest niepodważalnym strzałem w dziesiątkę spośród wszystkich transferów przeprowadzonych pod wodzą Solskjaera, ale warto również przyjrzeć się piłkarzom, których sprzedał lub wypuścił z klubu w trakcie swojej kadencji.
Przyjrzeliśmy się tym zawodnikom oraz temu, jak sobie radzą obecnie.
Ander Herrera
Po pięciu latach spędzonych w Manchesterze United, Herrera osiągnął status kultowego bohatera na Old Trafford. Hiszpan był wytrwały, grając w środku pola dla Manchesteru United, i nigdy nie odpuszczał walki.
Herrera opuścił Manchester United jako wolny agent w lipcu 2019 roku, dołączając do francuskiego mistrza PSG i podpisując pięcioletni kontrakt. Wyszedł także w pierwszym składzie w finale Ligi Mistrzów roku 2020 przeciwko Bayernowi Monachium.
Jednak od czasu przybycia Mauricio Pochettino do klubu, przeważnie zasiada na ławce rezerwowych.
Antonio Valencia
Valencia zdobyła dwa tytuły Premier League, Puchar Anglii, dwa Puchary Ligi, trzy Tarcze Wspólnoty i Ligę Europy w ciągu swojej dekady spędzonej w Manchesterze United.
Były kapitan Manchesteru United był znakomity dla klubu na pozycji prawego obrońcy, ale to była słuszna decyzja Solskjaera, aby pozwolić mu odejść za darmo pod koniec sezonu 2018/19.
Po odejściu z Manchesteru United, Valencia podpisał kontrakt z ekwadorskim klubem LDU Quito. Jednak od tamtej pory zmienił zespół i w wieku 34 lat gra teraz dla Querétaro w Meksyku.
Romelu Lukaku
Być może to zawodnik, który sam zdołał uciec. Lukaku prosperuje w Interze Mediolan od czasu opuszczenia Manchesteru United za 74 miliony funtów w sierpniu 2019 roku, co jeszcze bardziej wzmocniło jego reputację jako jednego z najlepszych napastników w Europie.
Chociaż transfer wydawał się rozsądny w tamtym czasie, to patrząc na obecne wyczyny bramkowe Lukaku, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Manchester United zbyt wcześnie rozstał się z Belgiem.
Lukaku ma 59 goli w 85 występach dla Interu, już przewyższając swoją liczbę bramek w Manchesterze United, mimo że rozegrał mniej spotkań we włoskim klubie.
Pojawia się jednak argument, że Lukaku po prostu potrzebował odejścia, aby ożywić swoją karierę.
Alexis Sanchez
Sprowadzenie Sancheza jest jednym z najbardziej rozczarowujących transferów, jakie Manchester United przeprowadził w ciągu ostatniej dekady. Chilijczyk obiecywał tak wiele, a dostarczył tak niewiele.
Sanchez strzelił tylko 5 goli dla Manchesteru United i wyglądał na cień zawodnika, którego sprzedał Arsenal.
Po wypożyczeniu do Interu Mediolan na sezon 2019/20, Sanchez na stałe dołączył do drużyny Antonio Conte w sierpniu 2020 roku. Strzelił łącznie 9 goli dla liderów Serie A.
Matteo Darmian
To niesamowite, że Darmian spędził cztery lata w Manchesterze United – jest to potępiający akt oskarżenia o rekrutację klubu w tamtym czasie – ponieważ nigdy tak naprawdę nie przekonał, że jest na poziomie wymaganym w tym klubie.
Manchester United sprowadził Darmiana za kwotę w wysokości około 13 milionów funtów i niewiele z tego odzyskali, gdy prawy obrońca wyjechał do Parmy w 2019 roku.
Co ciekawe, Darmian dołączył do Interu Mediolan w ramach wypożyczenia na kampanię 2020/21.
Tak, z pewnością w tym miejscu [Inter] przewija się temat wyrzutków Manchesteru United.
Ashley Young
Nie można zaprzeczyć, że Young doskonale służył Manchesterowi United przez dziewięć lat spędzonych w klubie.
Po 192 występach w barwach “Czerwonych Diabłów” – w niektórych występował również jako kapitan klubu – kariera Young w Manchesterze United dobiegła końca w styczniowym okienku transferowym 2020 roku.
Cofnięty na pozycję lewego obrońcy, Anglik dołączył do Interu Mediolan za kwotę 1,28 miliona funtów i pomimo 35 lat na karku, Young zagrał 27 razy we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie.
Wydaje się, że w tym sezonie może dodać do swojej kolekcji trofeów zdobytych z Manchesterem United kolejne wyróżnienie. Tym razem może to być “Scudetto“.
Marouane Fellaini
Fellaini wywoływał mieszane uczucia na północnym zachodzie kraju. Był zawodnikiem stylem nietypowym dla Manchesteru United, ale z pewnością był skuteczny w mało efektownych aspektach spotkań.
Jego wyjazd w styczniu 2019 roku do chińskiego klubu Shandong Luneng był pod wieloma względami symboliczny, a Solskjaer zapoczątkował nową erę w Manchesterze United. Wysoki Belg strzelił 20 goli w 57 występach w Chinach i wciąż pozostaje bez swojej charakterystycznej fryzury w stylu afro.
Chris Smalling
Po dołączeniu do Manchesteru United z Fulham, Smalling spędził 10 lat w Manchesterze, odnotowując ponad 200 występów dla klubu z Old Trafford.
Dołączył do Romy w ramach wypożyczenia na sezon 2019/20, a po zaimponowaniu Paulo Fonsece, umowa została zawarta na stałe za kwotę w wysokości 13,6 miliona funtów.
Smalling miał problemy ze zdrowiem w tym sezonie w Romie. Wystąpił tylko w 17 meczach we wszystkich rozgrywkach dla “Wilków“.
Cameron Borthwick-Jackson
Borthwick-Jackson dołączył do Akademii Manchesteru United w wieku 6 lat i przebył drogę przez kadry młodzieżowe, aby wreszcie zadebiutować w seniorskim zespole w 2015 roku pod wodzą Louisa van Gaala.
Po licznych wypożyczeniach, grając dla Wolverhampton, Leeds, Scunthorpe, Tranmere i Oldham, został wypuszczony z klubu, gdy jego kontrakt wygasł w czerwcu 2020 roku.
Po odejściu, Borthwick-Jackson na stałe dołączył do Oldham i rozegrał 26 spotkań w tej kampanii dla drużyny z League Two.
Timothy Fosu-Mensah
Imponująco wszechstronny Fosu-Mensah grał w młodzieżowych drużynach Manchesteru United zanim zadebiutował w 2016 roku pod wodzą Van Gaala, podobnie jak Borthwick-Jackson. Były menedżer Manchesteru United był wielkim fanem Fosu-Mensaha, ale Holendrowi nie udało mu się umocnić swojej pozycji pod rządami Mourinho i Solskjaera.
Po okresach wypożyczenia w Crystal Palace i Fulham, Holender na stałe opuścił Manchesteru United w tegorocznym styczniowym oknie transferowym, dołączając do Bayeru Leverkusen.
Fosu-Mensah zaliczył 7 występów we wszystkich rozgrywkach od czasu jego transferu do niemieckiego klubu, ale niestety doznał kontuzji więzadła krzyżowego na początku marca i pozostaje wykluczony z gry na długi okres.
Marcos Rojo
Rojo jest jednym z wielu zawodników Manchesteru United, którzy zbyt długo przebywali w klubie.
Argentyńczyk nie grał dla Manchesteru United od listopada 2019 roku, ale dopiero niedawno przypieczętował odejście z klubu, dołączając do Boca Juniors w swojej ojczyźnie w styczniowym oknie transferowym.
Jednak od transferu rozegrał tylko 16 minut dla Boca Juniors.
James Wilson
Kolejny produkt Akademii Manchesteru United. Wilson miał wymarzony debiut, strzelając bramkę na Old Trafford przeciwko Hull City w Premier League.
Nie udało mu się umocnić swojej pozycji zawodnika pierwszego zespołu Manchesteru United, a po okresach wypożyczeń w Brighton, Derby, Sheffield United i Aberdeen, znalazł stały dom w tym ostatnim, w Szkocji.
Wilson strzelił 4 bramki w 48 występach dla Aberdeen, ale dołączył do Salford City, klubu należącego do klasy 92, w styczniu 2020 roku, gdzie zdobył 10 bramek w 34 meczach.
Angel Gomes
Gomes zadebiutował w Manchesterze United w wieku 16 lat i 263 dni, co czyni go najmłodszym zawodnikiem reprezentującym klub od 1953 roku.
W konsekwencji, oczekiwania wobec Gomesa były wysokie, ale jego kariera w Manchesterze United nigdy nie wystrzeliła. Zaliczył tylko 5 występów w pierwszym zespole, a po nieudanych negocjacjach kontraktowych, został wypuszczony z klubu w czerwcu 2020 roku. Dołączył do Lille na zasadzie wolnego transferu.
Gomes został natychmiast wypożyczony do Boavisty na sezon 2020/21 i od tego czasu zagrał 23 razy w portugalskim klubie, odnotowując 4 gole i 6 asyst w tym sezonie.
Dyskusja