Według nowego badania Manchester United posiada najbardziej zrównoważony skład ze wszystkich pięciu najlepszych lig europejskich.
CIES Football Observatory opublikowało w tym miesiącu swoje ustalenia dotyczące zrównoważonego zarządzania drużynami, oceniając drużyny w trzech głównych obszarach – strukturze wiekowej, stabilności grupy i polityce kontraktowej – w celu określenia optymalnego zespołu na Starym Kontynencie.
Manchester United wyprzedził swoich europejskich rywali. Według CIES jest dobrze przygotowany do zakwalifikowania się do Ligi Mistrzów „bez większych trudności” w nadchodzących sezonach, a także są w stanie „ostatecznie podnieść trofeum Premier League”.
CIES szczegółowo opisuje w swoim raporcie znaczenie każdej kategorii. Pierwsza uwaga skupia się na strukturze wieku, gdzie mierzy, ile minut przysługuje graczom, co do których można by przypuszczać, że najlepszy okres w swojej karierze mają już dawno za sobą.
Biorą pod uwagę wiek graniczny dla każdej pozycji – 33 dla bramkarza, 32 dla obrońcy, 31 dla pomocnika i 30 dla napastnika – zanim zmierzą, jaki procent minut gracze powyżej tego wieku rozegrali w tym sezonie.
Na pierwszym miejscu w tej kategorii znajduje się Huesca. Na drugim miejscu znalazł się zwycięzca ubiegłorocznej edycji Ligi Mistrzów, Bayern Monachium.
Drugim testem jest stabilność grupy, patrząc na zależność od nowych nabytków i ile minut od czerwca 2020 roku rozegrali gracze, którzy pojawili się w klubie w trakcie ostatnich okienek transferowych.
Na szczycie listy znajduje się Fulham, a Manchester United znajduje się w ostatniej dziesiątce. Klub z Old Trafford niewiele polegał na nowych nabytkach, bazując na ciągłości składu – pożądana cecha według badań.
Wreszcie pracownicy przestudiowali minuty rozegrane przez wypożyczonych graczy lub zawodników, których umowy wygasają przed czerwcem 2022 roku.
To kolejny obszar, w którym Manchester United osiąga wysokie wyniki, a tylko Manchester City i Aston Villa dają mniej czasu na grę tym, którzy zbliżają się do końca trwania kontraktów.
Obecna forma Manchesteru United wydaje się potwierdzać ustalenia CIES. Drużyna Ole Gunnara Solskjaera zajmuje drugie miejsce w tabeli Premier League i jest na dobrej drodze do zapewnienia sobie miejsca w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów.
Manchester United nie zdobył tytułu od ostatniego sezonu sir Aleksa Fegusona i klub walczy o powrót na szczyt angielskiej i europejskiej piłki nożnej. Jednak sukces polityki klubowej niekoniecznie zapewnia drużynom miejsce na szczycie tabeli.
Baskijskie kluby Real Sociedad i Athletic Bilbao przywiązują dużą wagę do podpisów w ramach tradycji, więc mając do wyboru mniejszą pulę zawodników, sensowne jest inwestowanie w dłuższe kontrakty i rozwijanie poczucia lojalności.
Hiszpańskie kluby zajmują drugie i trzecie miejsce w tabeli CIES, jednak w tabeli La Liga odpowiednio piątą i jedenastą pozycję, pokazując, że raport jest raczej wskaźnikiem zdolności klubu do osiągnięcia własnego wizerunku sukcesu.
Na drugim końcu spektrum widać wyraźne podobieństwa między myśleniem krótkoterminowym a zmaganiami na boisku. Genoa posiada aż 13 zawodników wypożyczonych i znajduje się w dolnej połówce Serie A – osiem punktów od strefy spadkowej.
Znajdują się na dole tabeli CIES, a fakt, że w poprzednim sezonie zajęli 17. miejsce, potwierdza tezę, że brak długoterminowego planowania ma dramatyczne skutki na boisku.
Dyskusja